Fortis Regnum
Θέλετε να αντιδράσετε στο μήνυμα; Φτιάξτε έναν λογαριασμό και συνδεθείτε για να συνεχίσετε.

Fortis Regnum

Fortis Regnum Forum (Ikariam allianz)
 
ΦόρουμLatest imagesΕγγραφήΣύνδεση

 

 Από πού κι ως πού;

Πήγαινε κάτω 
ΣυγγραφέαςΜήνυμα
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 3:25 pm

Καταρχάς από πού προκύπτει ότι πρέπει να έχουμε θετικό ισοζύγιο στον προϋπολογισμό; Εγώ έχω αρνητικό εδώ και 3 βδομάδες και έχω αγοράσει στο μεταξύ του κόσμου τα πλοία. Αφού φροντίζουν να μας χρηματοδοτούν οι γείτονες, ας έχουμε όλους τους τους πολίτες μας στους πόρους (όχι βέβαια και με χέρια βοηθείας) για να βγάζουν ξυλαράκι και άλλα υλικά. Και φυσικά επιστήμονες δε βγάζουμε ποτέ και για κανένα λόγο, ούτε καν για πόλεμο.
Το λιμάνι επίπεδο 2 είναι τελείως άκυρο. Αν θες να φορτώσεις 10 πλοία δε σου φτάνει ούτε το 3. Χαμηλό λιμάνι=δέσμευση εμπορικών για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα=μικρότερη δραστηριότητα. Πρέπει να πετάμε, όχι να τρέχουμε, πολύ δε λιγότερο να περπατάμε
Όσο για την ταυτόχρονη ανάπτυξη των κτιρίων, υπάρχουν κτίρια σημαντικά και λιγότερο σημαντικά. Στα πρώτα είναι η αποθήκη, τα τείχη, η ακαδημία, το δημαρχείο στα δεύτερα η πρεσβεία, το κτίριο εμπορικών συναλλαγών, το εργαστήριο και εν μέρει οι στρατώνες και το ναυπηγείο. Τα πρώτα λοιπόν καλό είναι να τα έχουμε κοντινά στο επίπεδο, τα δεύτερα τα φτιάχνουμε ή άπαξ ή όταν μαζεύουμε πόρους για κατοικία κυβερνήτη σε μια αποικία και θέλουμε κάπως να απασχολούμε και τις άλλες για να μην πάει χαμένος ο χρόνος.
Αυτά θυμάμαι τώρα, άμα θυμηθώ και άλλα θα τα γράψω. Ό,τι παρατηρήσεις έχετε σχετικά μπορείτε να τις κάνετε σ' αυτό το θέμα
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 4:07 pm

Αυτό για το λιμάνι δεν το έπιασα δλδ σε τί επίπεδο να το έχουμε μέγα στρατηλάτη; Razz


Έχει επεξεργασθεί από τον/την NomaD(GR) στις Δευ Ιουν 23, 2008 4:47 pm, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Να μιλάς καλύτερα κωλόβλαχε   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 4:44 pm

εμένα πάντως το επίπεδο 4 μου φαίνεται λίγο. Πρέπει να τροφοδοτώ συνεχώς την πρωτεύουσα και επειδή δεν έχω 120 πλοία, αλλά μόνο 30 η αναμονή μου κοστίζει λεφτά και χρόνο. Αν θες να στείλεις 10 πλοία (3.000 αγαθά δεν είναι τίποτα, αν θες πχ να συμπληρώσεις ξύλο για την αναβάθμιση του παλατιού) με το 4 κάνει μισή ώρα να φορτώσει.. δεν τολμώ να σκεφτώ τι θα γινόταν με το 2...
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sadamiraq2k8
Administrator
Administrator
sadamiraq2k8


Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 27/05/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Salonika

Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 5:24 pm

Ego ta exo pantos giro sta 6-7,etsi ki allios eine ftini i anavathmisi an mou kanei epithesi kapoios kai me nikaei ta rixno kai teliose.
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://fortisregnum.forumgreek.com
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Έτσι είναι   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 6:38 pm

αλλά πρέπει να είσαι συνέχεια μέσα για να το τσεκάρεις αυτό. Και αν έχεις τις αποθήκες τίγκα στο εμπόρευμα λόγω αναβάθμισης πχ του παλατιού δεν κοιμάσαι ήσυχος με τόσους κατασκόπους στο παιχνίδι
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sadamiraq2k8
Administrator
Administrator
sadamiraq2k8


Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 27/05/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Salonika

Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 8:53 pm

Kαταρχην ειμαι παρα πολυ ωρα μεσα,δευτερον στους τοσους μηνες που παιζω το game δεν μου εχει κανει κανεις επιθεση τοσο στον alpha οσο και στον beta,αλοιμονο στον πρωτο που θα το κανει,θα φαει μεγαλη πλακα.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://fortisregnum.forumgreek.com
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Για να πούμε την αλήθεια   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 9:40 pm

ούτε εμένα μου έχουν κάνει επίθεση, εκτός από έναν αποκλεισμό λιμανιού μια φορά που είχα κάπου 1.000 πόντους και λεηλάτησα κάτι τύπους με 4.000 πόντους και τους σήκωσα τα σώβρακα σε 9 βαπόρια. Αφού χρησιμοποίησα όλο το υλικό για αναβαθμίσεις είδα ότι οι τύποι άρχισαν να εξοπλίζονται με τρελούς ρυθμούς, ώσπου αποφάσισα ότι ήταν καλύτερα να με αποκλείσουν και να με λεηλατήσουν ακόμα παρά να συνεχίσω τους εξοπλισμούς. Έτσι μου έστειλε ένας απ' αυτούς ένα κάρο παπόρια, αλλά εγώ είχα ήδη μεταφράσει τα πλοία μου σε ξύλο και θείο και δε βρήκε καθόλου αντίσταση. Μου έκανε 8 ώρες αποκλεισμό μια ημέρα που είχα δουλειές και δεν μπορούσα να είμαι στον υπολογιστή έτσι κι αλλιώς και μετά έφυγε. Πάντως πρέπει να το γουστάρισε το σκηνικό γιατί όταν τον λεηλάτησα μου έστειλε ένα μήνυμα του στιλ "σ' ευχαριστώ που έκανες το παιχνίδι ενδιαφέρον"
Παρόλα αυτά εγώ όταν μαζεύω υλικό για αναβάθμιση ένα άγχος το έχω
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΔευ Ιουν 23, 2008 10:42 pm

Έλα ποιος θα τα βάλει με τη δύναμη της συμμαχίας μας. Ποιος είναι τόσο γενναίος ή πιο απλά τρελός; Ακριβώς , ναι ναι , ΚΑΝΕΙΣ. Εγώ είμαι εδώ και θα σε βοηθώ πάντα.(αν είμαι μέσα ofc που δεν είμαι μόνο όσο έχω φροντιστήριο όχι και πολλές ώρες συνεχόμενα, το πολύ 3 ή όταν κοιμάμαι κανά 8ωρο δλδ, ε ότι μπορώ κάνω) bounce


Έχει επεξεργασθεί από τον/την NomaD(GR) στις Τρι Ιουν 24, 2008 7:16 am, 1 φορά
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:23 am

τελικα οντως το λεβελ 2 λιμανια αν εισαι ενεργος παιχτης και κανεις λεηλασιες και πρεπει να μεταφερεις συνεχεια αγαθα δε βολευει με τιποτα υπαρχουν ομως και μερικοι τρελοι που μπορει να μας την κανουν αν δουν με κατασκοπο οτι εχουμε πολλα και ειμαστε αφυλαχτοι για αυτο πρεπει να εχουμε αντικατασκοπεια παντα δεν πρεπει να ξεχναμε κατασκοπους σε πολεις που δε χρειαζεται μερικοι εχουν αλλα οι πιο πολλοι το αμελουν για μενα ειναι το πιο σημαντικο στο παιχνιδι οι κατασκοποι φροντιστε να εχετε τουλαχιστον 4 - 5 ετσι ωστε και να μπει στην πολη να μην μπορει να δει τπτ αλλο
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
sadamiraq2k8
Administrator
Administrator
sadamiraq2k8


Αριθμός μηνυμάτων : 61
Ημερομηνία εγγραφής : 27/05/2008
Ηλικία : 35
Τόπος : Salonika

Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 10:44 am

Kαλα ας περασουν πρωτα απο τις φαλαγγες μου και μετα ας παρουν οτι θελουν.....
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
https://fortisregnum.forumgreek.com
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 11:22 am

Δεν περνάνε τον κόλο τους κάτω να βαράνε tongue
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Το ωραίο είναι ότι   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 12:16 pm

... αν έχεις κατασκόπους είναι πιθανό να τσιμπήσεις τον αντίπαλο κατάσκοπο. Αν έχεις και πολύ στρατό είναι πιθανό να τον κάνεις να τα ξεράσει όλα (έτσι λένε στο φόρουμ). Είδα στο φόρουμ του ικάριαμ αναφορά αντικατασκοπείας όπου ο κατάσκοπος έδωσε και τη στρατιωτική ισχύ της πόλης του, μόνο τηλέφωνα δεν έδωσε!
Και φυσικά μετά πρέπει να περάσουν από τις φάλαγγες (σε λίγο γίγαντες) και να υπερασπιστούν τα δικά τους εδάφη από το δικό μας στρατό που είναι πράγματι συνολικά πολύ μεγάλος, καθότι το δυνατό βασίλειο έχει δυνατές πόλεις
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: Απ: Από πού κι ως πού;   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΤρι Ιουν 24, 2008 1:33 pm

Ναί και σε μένα ένας εχθρικός κατάσκοπος έδωσε όλες τισ λεπτομέρεις για την πόλη : στρατό , πόρους χρυσό , όλα. Αλλά δεν μπορούσα να βρω την πόλη Τ_Τ Την γράφει κάπου(είχε γίνει στην αρχή που δεν ήξερα απολύτως τπτ, τώρα ξέρω σκέτο τπτ);
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
Επισκέπτ
Επισκέπτης




Από πού κι ως πού; Empty
ΔημοσίευσηΘέμα: επομένως   Από πού κι ως πού; Icon_minitimeΤετ Ιουν 25, 2008 1:04 am

εφόσον ισχύει κάτι τέτοιο δεν είναι σώφρον να στέλνουμε από άλλη πόλη κατά τη διάρκεια πολέμου όταν μας πιάνουν έναν κατάσκοπο. Πάντα από την ίδια πρέπει να στέλνουμε, άμα μάθουν να μάθουν μόνο για μια πόλη. Την κάναμε τη μαλακία τότε με τον υπερμπαρμπέρη και του στείλαμε από 4 διαφορετικές
Επιστροφή στην κορυφή Πήγαινε κάτω
 
Από πού κι ως πού;
Επιστροφή στην κορυφή 
Σελίδα 1 από 1

Δικαιώματα σας στην κατηγορία αυτήΔεν μπορείτε να απαντήσετε στα Θέματα αυτής της Δ.Συζήτησης
Fortis Regnum :: ΘΕΜΑΤΑ ΣΥΜΜΑΧΙΑΣ :: Ερωτησεις Και Αποριες-
Μετάβαση σε: